Sabır ile İmtihan

            Sebepsiz yere aniden gelişen olaylar müminin sabrını sınamaya yönelik imtihanlardan ibarettir. Mümin ortaya çıkan bu olumsuz gelişmelerin kuldan geldiğini değil Yaratan tarafından kul aracılığı ile imtihan olduğunu bilir ve isyana gitmez ise bu imtihanında başarıya doğru ilerlemeye çalışmaktadır. Sonuçta “Ol Deyince Olduran” eğer bu olumsuz vakaya ol demeseydi kulun başına bu durum gelmezdi.

            Yaratılış sebebimiz bile daha henüz bir ruh iken Elest Bezmi’nde vermiş olduğumuz söze sadık olup olmayacağımızla ilgili bir imtihandır.  İmtihan öyle olmalıdır ki zorluklar peş peşe gelmeli ve sabrı zorlamalıdır. Elbet ufak imtihanlarda vardır ancak imtihanı asıl kılan zor olması ve ona karşı gösterilecek sabırdır.

            İmtihan karşısında yalnızca sabır ile beklemek ise çözüm olarak sayılmayabilir. Mümin, Allah tarafından ona bahşedilmiş olan cüz-i iradesi ile olaylara karşı çözüm yolları bulmaya çalışmalıdır. Bu yollar belki birden çok olabilir ancak dikkat edilmesi gereken husus ise Rahmani olan doğru yolu bulmaktır. Çünkü durum öyle bir durumdur ki nefis bu zor durumda kişinin kalbini ve zihninin normalden daha çok zorlar. Bu durumlarda doğru yolu bulmak için nefsin istediğinin tam tersi yönde hareket etmek Hak yolu bulmakta bizlere yardımcı olabilecektir. Çünkü bu zor sınavda şeytan durumdan yarar sağlamak amacı ile kişinin nefsini daha fazla kabartarak kişiyi isyana ve şirke sürüklemeye çalışmaktadır.

            İşin zor tarafı ise bu doğru yolu bulmak ve bulunduğu düşünüldüğü zaman ise bundan emin olmaktır. Böyle durumlarda ise durum elden bir şey gelmemesine sebep olur. İnsan böyle durumlarda yanlışa düşmekten ise bekleyip hiçbir şey yapmamayı düşünebilir ama bu durumda da şüphe devam eder acaba beklemek yanlış olan bir davranış mıdır?

            İmtihan bu ya zor olmalı ve içinden çıkılmaz olmalıdır ki nefis ile sabır arasında ki savaş daha yüce olmalıdır. En güçsüz anında nefsi yenebilmektir mesele. Nefis terbiyesine vesile olan bu durumlarda imtihanın yüceliğinin kıymetini bilmek gerekir. Belki de bize zor gelen bu durum Rahmani bir yardımdır.

            İmtihanların ardından sabırla bekleyip Hak yolunu bulabilmek duası ile…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !