Her Şey Olacağına Varır

 

 

Kaderin, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna iman etmemiz gerekir. Sabır etmemiz ve bunun doğrultusunda şükretmemiz gerekir. Ol deyince olduran istemeden hiçbir şey olmaz. Yaradan her zaman istediklerimi vermez bize. Bazen istemediklerimizi de karşımıza çıkarır ama bunu yaparken bile kaldıramayacağımızdan fazla bir yükü bize yüklemez. Burada bizim yapmamız gereken sabretmektir. Sabır ve şükür ile kâlû belâ da daha henüz bir ruh iken elest  bezmi ile verdiğimiz sözü tuttuğumuzu gösteririz. İyi bir şey olduğu zaman bunun Cenab-ı Allah tarafından geldiği pek aklımıza gelmez bizde iyilikler karşısında şükürden uzak kalırız. Ancak kötü şeyler başımıza geldiği zaman hemen isyan ederiz ve bunun Yaradan tarafından neden bize verildiğini sorgularız. Başımıza gelenler karşısında başka şeylerden medet umarız hatta daha da abartıp farkında olmadan Rabbimize şirk koşarız. Halbuki  O istemeden medet umduklarımız hiçbir şey yapamazlar. Onların yaptıkları da yine Onun sayesinde olur.

 

İster isyan halinde olalım ister sabır ve tevekkül doğrultusunda bekliyor olalım her şey yine olacağına varır. Kim ne derse desin kim ne yaparsa yapsın olacak aynıdır. Biz sadece bize verilen imtihan karşısında ne yaptığımızı belirleriz. Dua sayesinde beklenen süre daha rahat geçer. Maneviyatımızı sağlam tuttuğumuz takdir de sonuca rahat bir şekilde varırız. Sonuç bize göre kötü bile olsa bunun Allah tarafından geldiğini bildiğimiz için kabullenmemiz daha rahat olur. Ancak ilk başta olaya isyan halinde sabırsızca beklemeye başlarsak işin sonucu hayırlı olsa bile sonunda sevinemeyiz çünkü kıymetini anlayamayız.

 

İmtihanlar sayesinde tecrübe ediniriz. Elimizdekilerin kıymetini anlarız ve şükrederiz. İmtihan sonucunda beklemekten vazgeçebiliyorsak eğer bize göre beklememiz gereken şeyin kıymetinin olmadığını anlarız. Ama ne koşulda olursa olsun sabrederek bekleyebiliyorsak kıymetlidir beklenen. Sabır rahat bir şekilde beklememiz için bizlere verilen bir ilaçtır. Sabır aynı anda da şükretmektir aslında. Sabır ile imtihan aslında bizim kendimizle imtihanımızdır. Nefsimize ve bizi isyana sürüklemeye çalışan şeytana karşı bir savaştır. Sabır bizi bu savaşta galip olmamızı sağlar. İsyan ise kaybetmemize.

 

Yaptığımız bu şeyler yalnızca imanımızla ilgilidir. Zaten biz ne yaparsak yapalım sonuç değişmeyecektir. Bunun bilincinde olduğumuz takdirde ilahi adalet tarafından belirlenen kaderimize boyun eğeriz. Nefis bizim en büyük düşmanımızdır. Nefsimize hakim olmamız bizim maneviyatımızın sağlamlığına bağlıdır. Nefis terbiyesi yani bizim elimizdedir. Biz niyetlerimizi sağlam tutalım. Amellerimizi niyetlerimiz doğrultusunda yapalım ve Her şeyin sahibinden hakkımızda hayırlısını isteyelim. Zaten yapabileceğimiz başka bir şey de yoktur.

 

HER ŞEY OLACAĞINA VARIR…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !